EN

Tā man gāja Gvatemalā

Esam spēruši lielu un nozīmīgu soli tuvāk kafijai. Jā – tieši tuvāk, jo 2016.g. februāra nogalē devos uz Gvatemalu, lai izvēlētos lielisku kafiju Andrito Kafijas Grauzdētavai 2016/17 gada sezonai.

Kāpēc tieši uz Gvatemalu? – līdz šim esam grauzdējuši vairākas kafijas no šīs valsts, un tās visas ir sevi pierādījušas kā ļoti interesantas, dažādas un neparasti labas. Vienvārdsakot – garšīgas. Turklāt jau tuvākas attiecības ar Gvatemalas kafiju uzsākām 2015. gadā, kad sadarbībā ar Third Wave Coffee Source sagādājām kafijas mikro lotu no Finca La Blanca, Huehuetenango reģiona. Šī kafija tiešām pārsteidz vēl joprojām. Diemžēl tās nu ir atlicis pavisam maz…

Gvatemalā ir 8 kafijas audzēšanas reģioni. Ap galvaspilsētu Gvatemalu 100 km rādiusā atrodas – Antigua, Acatenango un Fraijanes.

Galvenais kafijas ķiršu ražas novākšanas laiks ir Janvāris – Marts. Jāsaka, ka es trāpiju tieši “karstākajā laikā”, kaut gan dažas saimniecības jau ražu novākušas un nu gatavojas jau jaunajai sezonai, turpat vulkānam „ap stūri” citos kafijas laukos vēl viss notiek – pikeri (pickers – no ang. valodas to pick – noplūkt) strādā slapjām mugurām, ar rokām nolasot tikai gatavos ķiršus, un tik pievakarē izlien no kafijas lauka, kad grozi un maisi pilni ar gataviem, sulīgiem kafijas koku ķiršiem. Tie tiek nogādāti uz kafijas mazgāšanas staciju.

Taču izdevās arī redzēt un pasmaržot kafijas koka ziedus – aromāts ir patiešām pārsteidzoši spēcīgs un iedvesmojošs.

No paaudzes paaudzē kafijas lauksaimnieki ir mantojuši gudrību, kā labāk pārstrādāt kafiju pēc novākšanas. Vēl joprojām populārākais veids ir kafijas mazgāšana, kas ļauj kafijai saglabāt delikātāko saldumu un tās dabiskākās garšas un aromāta kvalitātes. Specialty kafijas pasaules tendences ievieš savas izmaiņas arī Gvatemalā un arvien vairāk kafija tiek pārstrādāta “sausā” veidā – kafijas ķirši veseli tiek kaltēti saulē līdz 4 nedēļām – rezultātā iegūstot biezu, ļoti pilnu un nobriedušu aromātu, sacukurotu ogu un augļu garšas īpašības.

Paviesojoties dažādās saimniecībās – kuru izmērs ir no 20 ha līdz pat 2 000 ha, sastapos ar senu un tradicionālu kafijas lauksaimniecību, kuru vērtības un prasmes tiek nodotas no paaudzes paaudzē, kā arī ar 21. gs. tehnoloģijām, kas ļauj kafiju pārstrādāt efektīgāk un saimniecība spēj būt produktīvāka. Liela daļa no kafijas lauksaimniekiem audzē vairākas arabikas šķirnes – tādejādi dāžādojot kafijas kvalitātes un īpašības pēc ražas. No gada uz gadu secinot, kuri kafijas koki ir ražīgāki, kuri – ne. Un, protams, ieguldot daudz laika un enerģijas mēģinot un eksperimentējot ar šķirnēm, kas nav raksturīgas reģionam. Kafijas lauki iekārtoti ap 1400 – 2000 m vjs. un tā aug vulkāniskā augsnē, kas ir lielisks enerģijas avots kafijas kokam. Daļa lauksaimnieku Gvatemalā izmanto arī pēc pārstrādes pāri palikušos kafijas ķiršus, kuri tiek ievietoti speciālās kastēs un tajos tiek ielaistas sliekas, kas ražo ļoti vērtīgu un bagātīgu augsni.

Kafijas saimniecību vislielākais bieds ir lapu rūsa, kas izplatās pa gaisu un var izpostīt lielu daļu plantācijas. Šādā gadījumā jāstāda jauni koki, kas tiek darīts ar rokām un prasa lielus resursus. Kafijas koki ražu sāk dot tikai 3. gadā.

Tikai uz vietas Gvatemalā ir iespējams sastapt un nogaršot visas svaigās kafijas, kas nupat ir pārstrādātas. Tas ļauj sajusties īpaši – kad satiec kafijas tieši no laukiem un izgaršo tās pats pirmais, pirms tās ierauga plašo pasauli. Kopskaitā tās bija 80, kuras garšoju manas viesošanās laikā. Tas ļauj iepazīt pilnu spektru ar garšu un aromātu piedāvājumu un labākās izvēlēties Andrito Kafijas Grauzdētavai.

Atgriežoties Rīgā šis darbs vēl nav padarīts. Šobrīd intensīvi strādājam, lai saliktu pēdējos punktu uz “i’ un jau ap Jāņiem sagaidītu ierodamies gardu un svaigu kafiju no Gvatemalas tieši Jums.

Andris